Sejm ograniczył dostęp do informacji publicznej!

Dzisiaj, 16 września o godz. 21:22 Sejm RP głosami Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego przegłosował pierwsze od czasu wprowadzenia ustawy o dostępie do informacji publicznej drastyczne ograniczenie dostępu. Szczególnie skandaliczna jest poprawka zgłoszona „rzutem na taśmę” przez senatora Marka Rockiego z PO (o poprawce pisałem już wcześniej). Abstrahując jednak od samej poprawki: jak wielokrotnie wskazywali eksperci oraz organizacje pozarządowe, całość przyjętego własnie przez Sejm projektu nowelizacji stanowi krok wstecz w zakresie dostępu do informacji publicznej i ponownego jej wykorzystania.

Podsumowując dzisiejsze głosowanie – można mieć żal do niegłosujących posłów PiS, gdyż głosując razem z całym swoim klubem mogli oni zmienić ostateczny rezultat. Wśród jedynie 9 posłów PO, którzy głosowali przeciwko poprawce Rockiego byli zarówno przewodniczący sejmowej komisji (Marek Biernacki), jak i podkomisji (Marek Wójcik), które rozpatrywały projekt nowelizacji.

Jedyne co pozostaje to apelować do Prezydenta o zawetowanie przyjętej nowelizacji.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: +1 (from 3 votes)
Share

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego (MJur Distinction) oraz prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, stypendysta Oksfordu i Institute for Humane Studies. Autor publikacji naukowych z zakresu filozofii prawa, prawa konstytucyjnego oraz ekonomicznej analizy prawa. Obecnie jako ‘research student’ (MPhil) przebywa na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Komentarze: