Autorem tekstu jest Brad Lips, CEO Atlas Network. Tekst ukazał się w języku angielskim na stronie Atlas Network.
Kryzys związany z COVID-19 wymaga w krótkiej perspektywie rozważnego działania ze strony pracowników ochrony zdrowia, opiekunów osób starszych, a także nas wszystkich, członków społeczności, którzy są poddawani bezprecedensowym obciążeniom.
Uznając potrzebę jasnych i skutecznych reakcji rządów na ten kryzys w obszarze zdrowia publicznego, musimy zarazem uważać na próby przekształcenia nadzwyczajnych sposobów sprawowania władzy przez rządy w stałe poszerzanie ich uprawnień.
W 1794 roku James Madison, w liście do Thomasa Jeffersona, ostrzegał przed tym, by „sytuacje kryzysowe nie stały się pretekstem do koncentracji władzy przez rząd”. Ten pretekst pojawił się w artykule E.J. Dionne’a w „The Washington Post” z 15 marca: „Pandemia skłania nas wszystkich trochę w kierunku socjalizmu”. Powiedzmy sobie jasno: socjalizm jest złą odpowiedzią na choroby zakaźne. Uprawnienia do działania w sytuacjach kryzysowych nie mogą być nową normą po ustąpieniu kryzysu. Obrona ograniczonego państwa i wolnego rynku jest ważna jak nigdy wcześniej.
W czasach kryzysów rządy rozszerzają swoje uprawnienia, a po ich zakończeniu prawie nigdy nie wracają do poprzedniego poziomu. Ronald Reagan w 1964 roku wypowiedział słynne słowa: „Administracja rządowa jest najbliższą formą życia wiecznego, jaką kiedykolwiek zobaczymy na tej ziemi”. Ekspert od historii gospodarczej Robert Higgs ostrzegał przed „efektem zapadki”[i] w czasie kryzysów: „W historii Stanów Zjednoczonych krajowe sytuacje kryzysowe były doskonałą okazją do pozbawiania ludzi wolności”. W takim samym stopniu tyczy się to Stanów Zjednoczonych jak innych krajów.
Mając na celu ratowanie życia, Atlas Network i 506 naszych organizacji partnerskich promują odpowiedzi na wyzwania związane z COVID-19 w oparciu o dowody, właściwe działania w zakresie zdrowia publicznego i zasady ekonomii. Obejmują one obronę wolnej przedsiębiorczości i tworzenia dobrobytu, bez których będziemy bezradni w obliczu tego i przyszłych kryzysów. Koncentrujemy się na tym co należy zrobić, w tym na powstrzymaniu rządów przed zwiększaniem zakresu władzy niezwiązanej z sytuacją kryzysową.
Wspieranie sprawy wolności jednostki, wolnego rynku i ograniczonych rządów jest dziś nie mniej ważne. W istocie, nasza rola jest teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Dziękujemy, że dołączacie do rozważnego stawiania czoła bieżącym wyzwaniom, broniąc jednocześnie przez cały czas słusznej sprawy wolności.
[i] „Tzw. efekt zapadki, opisany najpełniej przez Roberta Higgsa1, to zjawisko polegające na gwałtownym rozroście struktur rządowych w obliczu sytuacji kryzysowych, oraz na braku redukcji tychże struktur do dawnego poziomu w okresie pokryzysowym”, https://mises.pl/blog/2009/01/30/jakub-bozydar-wisniewski-efekt-zapadki-i-przyszlosc-wolnosci/