Warto doceniać wyróżniające się organizacje wolnościowe i ludzi z tych organizacji. Jednym ze sposobów są nagrody, które przyznają m.in. Atlas Network i America’s Future Foundation, o których przeczytacie w najnowszym odcinku z cyklu „Świat Wolności”. Tym razem odwiedzimy m.in. Indie, Grecję, Serbię i kontynent afrykański, od którego zaczniemy przegląd najciekawszych działań organizacji wolnościowych, o których mogliśmy usłyszeć i przeczytać w maju.
Dobrą wiadomością dla mieszkańców krajów afrykańskich jest powołanie przez Atlas Network Center for African Prosperity – nowej inicjatywy, która ma na celu wspieranie wolności gospodarczej, praw własności, praworządności i przedsiębiorczości. Na czele organizacji stanęła uznana przedsiębiorczyni z Senegalu, Magatte Wade. Działalność tego wolnościowego centrum ma na celu uruchomienie w krajach Afryki procesów, które pozwolą na trwałe wychodzenie z ubóstwa i podnoszenie poziomu życia mieszkańców tego kontynentu.
Przemieszczając się do Europy, w Atenach odbyła się coroczna konferencja Europe Liberty Forum. Była to szansa zarówno na pogłębienie wiedzy, jak i na wymianę doświadczeń, przede wszystkim w zakresie pracy wolnościowych organizacji pozarządowych. Podczas Forum mogliśmy usłyszeć inspirujące wystąpienia i poznać narzędzia, które są wykorzystywane przez organizacje z Europy i innych części świata. Sam miałem przyjemność wystąpić w dyskusji o zagrożeniach dla liberalizmu w Europie, pokazując ataki na praworządność w Polsce, przeprowadzane przez partię rządzącą i sposoby, jakie wykorzystujemy do obrony przed tymi atakami. Ponadto, przed głównym wydarzeniem szefowie najważniejszych organizacji wolnościowych z całego świata dyskutowali w ramach CEO Summit m.in. na temat zjawiska populizmu.
Organizująca konferencję Atlas Network przyznała też szereg nagród. Zwycięzcą konkursu Think Tank Shark Tank została Nataliya Melnyk z ukraińskiego Bendukidze Free Market Center. Dzięki wygraniu tego konkursu reprezentowana przez nią organizacja będzie tworzyć ukraińską wersję podręcznika o ekonomii dla szkół, która bazuje na niezwykle udanym podręczniku litewskim, stworzonym przez Lithuanian Free Market Institute. Nagroda dla najlepszej organizacji w minionym roku również trafiła na Ukrainę, do EasyBusiness, za skuteczne działania na rzecz uwolnienia handlu ziemią w tym kraju. Z kolei nagrodą za docieranie do studentów obdarowane zostało stowarzyszenie Multi z Bośni i Hercegowiny.
Warto zwrócić też uwagę na kolejny kalkulator podatkowy. Tym razem proste narzędzie do sprawdzenia wysokości obciążeń podatkowych, które w dużej mierze zależą od wysokości wydatków publicznych, uruchomiła serbska organizacja Libek. Przypomnijmy, że kalkulator podatkowy jest też dostępny dla polskich użytkowników na prowadzonej przez FOR stronie SprawdzPodatki.pl. Inne ważne wydarzenie z Europy to kolejna edycja Nanny State Index, czyli Indeksu Państwowego Paternalizmu, który jest publikowany przez brytyjski Institute of Economic Affairs i sieć think tanków Epicenter, do której należy też FOR. W Polsce również ukazał się komunikat na temat nadmiernego państwowego paternalizmu pt. „Alkohol, papierosy, jedzenie i napoje – Polska bardziej restrykcyjna niż Niemcy i Czechy”, do którego lektury zachęcam.
Wolnościowe organizacje często w swojej pracy skupiają się na osobach najsłabszych, które muszą mierzyć się z potężnym aparatem państwowym. Taką grupą są np. uliczni sprzedawcy z Indii. Dzięki pracy lokalnego Centre for Civil Society (CCC) doszło do zmian w prawie, które zwiększyły ochronę tych małych przedsiębiorców przed opresją państwa w postaci kar, konfiskaty mienia i wymuszanych łapówek. Podczas spotkania w Nowym Jorku Bhakti Patil z CCC opowiedziała o problemach, z jakimi muszą mierzyć się w Indiach i o historii sukcesu, jaką jest walka o prawa małych sprzedawców i większą wolność gospodarczą, niezwykle ważną w ich codziennej pracy na ulicach Indii.
Na stronie Atlas Network ukazały się w maju inspirujące artykuły poruszające ważne dla wolnościowców tematy. Antonella Marty napisała, z perspektywy Ameryki Łacińskiej, o konieczności zastąpienia kultu państwa i własności państwowej, który stanowi podatny grunt dla populistów, docenianiem przedsiębiorców i przedsiębiorczości. Brad Lips, CEO Atlas Network, przypomniał z kolei, jak duże znaczenie ma wolny handel na granicy USA i Meksyku.
Na zakończenie wspomnijmy o jeszcze jednej nagrodzie, tym razem dla Prezesa Atlas Network Matta Warnera, który został jednym z laureatów Nagrody Buckleya, przyznawanej przez America’s Future Foundation dla „wybitnych młodych konserwatystów i libertarian za ich wyróżniającą się pracę na rzecz wolności”. Brawa za ciężką pracę i gratulacje za zasłużoną nagrodę!
W ramach cyklu „Świat Wolności” skupiam się przede wszystkim na wydarzeniach opisywanych przez Atlas Network, sieć zrzeszającą ponad 450 organizacji wolnościowych z całego świata