W tym odcinku cyklu „Świat Wolności”, dotyczącego działalności wolnościowych organizacji pozarządowych na świecie, możecie przeczytać o wielu sukcesach. Warto się z nimi zapoznać, bo sukcesy innych przypominają, że są one możliwe również w Polsce. Nie ma co narzekać i mówić, że się nie da. Wiele organizacji z całego świata pokazuje właśnie, że się da.
Atlas Network promuje organizacje wolnościowe, które swoimi działaniami przyczyniają się do wychodzenia z ubóstwa. Warto obejrzeć trzy filmy ilustrujące pracę organizacji z Argentyny, Peru i Indii (program „Doing Development Differently”). W Argentynie organizacja Libertad y Progreso przyczyniła się do obniżenia opodatkowania komputerów, które stały się bardziej dostępne i przez to przydatne m.in. w edukacji. Dzięki pracy Asociación de Contribuyentes del Perú obniżono podatki i uproszczono system podatkowy, ułatwiając małym przedsiębiorcom wejście na rynek oraz rozwój. Z kolei Centre for Civil Society udało się zwiększyć ochronę ulicznych sprzedawców w Indiach przed bezprawnymi działaniami, w tym konfiskatami, ze strony policji. Wszystkie te zmiany były korzystne dla osób o niskich dochodach, ułatwiając im poprawę swojej sytuacji bytowej i kwalifikacji zawodowych dzięki pracy, przedsiębiorczości i edukacji.
Organizacje wolnościowe są często rzecznikami słabszych osób na rynku np. takich, którym państwowe regulacje utrudniają dostęp do zawodu. Amerykański Goldwater Institute opowiedział w niedawno opublikowanym filmie historie osób, które przez regulacje nie mogły wejść do zawodu kosmetyczki i fryzjera. Dzięki intensywnej pracy tego instytutu stanowe regulacje w Arizonie zostały w końcu zniesione, a wiele osób uzyskało dostęp do wcześniej przeregulowanych zawodów, a więc i możliwość poprawy swojej sytuacji materialnej. Walka z regulacjami została też doceniona przez Atlas Network, która przyznała tegoroczną North America Liberty Award organizacji Pacific Legal Foundation za ich sukcesy w obszarze tzw. litygacji strategicznej – walki przed sądami o usunięcie z obrotu prawnego regulacji naruszających amerykańską konstytucję.
Wiele organizacji pozarządowych podkreśla obecnie, jak bardzo istotna jest komunikacja. Dlatego tak ważne są szkolenia w tym zakresie. Jedno takie szkolenie pt. Strategic MarCom 360 workshop odbyło się w Australii i wzięli w nim udział przedstawiciele 27 think-tanków z 14 krajów. Warsztaty poprzedziły największe wydarzenie wolnościowe w Australii – Australian Libertarian Society Friedman Conference. Jedna z sesji konferencji była zatytułowana „Opuszczanie lewicy” i poświęcona historiom czterech osób, które odeszły od lewicowych idei na rzecz idei wolnościowych. Z kolegi przed konferencją Liberty International World Conference w Mongolii, odbyło się szkolenie dla przedstawicieli organizacji wolnościowych z Azji Środkowej, dotyczące m.in. rozwiązywania problemów organizacyjnych i poprawy skuteczności we wpływaniu na polityki publiczne.
W czerwcu miało też miejsce Latin America Liberty Forum 2019. Podczas konferencji na Dominikanie ponad 300 osób dyskutowało na tematy bieżące, takie jak kryzys w Wenezueli, populizm i poprawa skuteczność promocji idei wolnościowych w Ameryce Łacińskiej. Manuel Hinds, były minister finansów Salwadoru, przypomniał podczas swojego wystąpienia, że „jesteśmy rzecznikami klasycznego liberalizmu, ale musimy pamiętać, iż klasyczny liberalizm to nie tylko sprawa gospodarcza, to sprawa godności człowieka”. Konkurs Think Tank Shark Tank wygrała Emma García-Prieto z Fundación Salvadoreña para el Desarrollo Económico y Social za projekt wolnościowego festiwalu filmowego. Estudiantes por la Libertad otrzymali nagrodę dla najlepszej organizacji studenckiej, m.in. za udaną organizację pierwszego LibertyCon w Ameryce Łacińskiej – w Meksyku. Najważniejsza nagroda, Latin America Liberty Award, trafiła do Fundación Eléutera z Hondurasu za wzmocnienie zasad praworządności poprzez doprowadzenie do reformy systemu podatkowego, które ograniczyły arbitralne i opresyjne działania państwa.
Niezwykle ważnym zadaniem wolnościowych think-tanków jest docieranie do osób nieprzekonanych. Takie możliwości daje m.in. obecność programu „The Free Market Series” w amerykańskiej sieci telewizji publicznej PBS. Według ostatnich statystyk każdy 30-minutowy odcinek prowadzony przez Boba Scully’ego dociera do ok. 1 miliona widzów, a oprócz tego odcinki programu dostępne są w mediach społecznościowych.
Coraz popularniejszym narzędziem do promocji wolności stają się różnego rodzaju aplikacje. Argentyńska Fundación Libertad zastosowała w aplikacji „Wydać czy nie wydać?” („Gastar o No Gastar”) mechanizm znany z aplikacji randkowych, pozwalając użytkownikom na ocenianie (przesuwanie w prawo lub lewo), który wydatek publiczny powinien lub nie powinien zostać podniesiony. Celem aplikacji jest budowania świadomości społeczeństwa na temat zbyt wysokich wydatków publicznych w Argentynie, przekraczających 46% PKB.
Na stronie Atlas Network regularnie pojawiają się ciekawe artykuły. Warto zwrócić uwagę na historię rzadkiego zjawiska wśród organizacji pozarządowych, czyli fuzji, opisanego na przykładzie wspomnianej już argentyńskiej Libertad y Progreso. Ponadto, Atlas Network zainicjowała nowy program grantowy, dzięki wsparciu John Templeton Foundation, którego celem jest wspieranie inicjatyw na rzecz wolnego i otwartego handlu. Życzę udanej lektury i zachęcam jeszcze raz do obejrzenia trzech filmów o historiach sukcesu wolnościowych organizacji z Argentyny, Peru i Indii.
W ramach cyklu „Świat Wolności” skupiam się przede wszystkim na wydarzeniach opisywanych przez Atlas Network, sieci zrzeszającej ponad 500 organizacji wolnościowych z całego świata. Większość wspomnianych wyżej wydarzeń została opisana na stronie Atlas Network w czerwcu 2019 r.