Warning: Creating default object from empty value in /home/klient.dhosting.pl/for/blogobywatelskiegorozwoju.pl/wp-content/themes/hybrid/library/functions/core.php on line 27

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/for/blogobywatelskiegorozwoju.pl/wp-content/themes/hybrid/library/functions/core.php:27) in /home/klient.dhosting.pl/for/blogobywatelskiegorozwoju.pl/wp-includes/feed-rss2-comments.php on line 8
Komentarze do: Niewolnicy dawnych idei https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/niewolnicy-dawnych-idei/ "Rozmowa o wolnościowym porządku społecznym" Thu, 08 Feb 2024 20:13:54 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.18 Autor: Michał Zator https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/niewolnicy-dawnych-idei/#comment-208 Sat, 24 Dec 2011 12:25:30 +0000 https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/?p=1159#comment-208 Ja też bym go o znajomość Keynesa nie posądzał, właśnia dlatego zacytowany framgnet ma tutaj sens – Wałęsę idea Keynesa nie kształtowała jawnie, ale – tak jak pisał Keynes – przez „bycie w powietrzu”.
To cenna uwaga, że system nie działa sprawnie, gdy jest stałe bezrobocie – i zgadzam się z tym. Tylko, że te słowa są skierowane do jakiejś nieokreślonej grupy „kapitalistów”, czyli jak rozumiem – przedsiębiorców. Moralnie jest uzasadnione, by przedsiębiorca brał pewną odpowiedzialność za losy pracownika, ale mimo wszystko z takimi żądaniami powinno się kierować do rządu. I tak – to, czy rząd ma budować piramidy, czy reformować gospodarkę – to inna kwestia.

Zgłoś komentarz

]]>
Autor: Jan Baran https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/niewolnicy-dawnych-idei/#comment-206 Fri, 23 Dec 2011 23:49:25 +0000 https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/?p=1159#comment-206 Po pierwsze, prezydenta nie posądzałbym o to, że wie kim był John Maynard Keynes. Niemniej, Wałęsa ma rację, że system gospdoarczy powinien zapewniać ludziom pracę. Jeżeli zaś obserwujemy wysokie, uporczywe bezrobocie to znaczy, że system nie działa sprawnie. Zadaniem ekonomistów jest naprawa tej sytuacji. Inną kwestią jest to, że polityka pobudzania popytu przyniesie więcej szkód niż pożytku.

Zgłoś komentarz

]]>