Warning: Creating default object from empty value in /home/klient.dhosting.pl/for/blogobywatelskiegorozwoju.pl/wp-content/themes/hybrid/library/functions/core.php on line 27

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/for/blogobywatelskiegorozwoju.pl/wp-content/themes/hybrid/library/functions/core.php:27) in /home/klient.dhosting.pl/for/blogobywatelskiegorozwoju.pl/wp-includes/feed-rss2-comments.php on line 8
Komentarze do: Jaki Polak w XXI wieku? https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/jaki-polak-w-xxi-wieku/ "Rozmowa o wolnościowym porządku społecznym" Thu, 08 Feb 2024 20:13:54 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.18 Autor: WMS https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/jaki-polak-w-xxi-wieku/#comment-39 Fri, 02 Sep 2011 12:20:16 +0000 https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/?p=445#comment-39 Też jestem przeciwnikiem sztucznego konfrontowania nauk humnistycznych i ścisłych. i nie mam zamiaru negować tych pierwszych z powodu prywatnych sporów z przedstawicielem tej czy innej uczelni tylko zaprostestować przeciwko słowu kanon w manifeście sugerującemu selektywne podejście do spuścizny kulturalnej . Pamięc, wiedza , myśl są podstawami. A różnica między kanonem i kulturą jest moim zdaniem taka jak między katechizmem i teologią.

Jestem więc przeciwny tak wychowaniu w oderwaniu od istniejacej tradycji jak i takiemu które bardzo czasami arbitralnie definiuje ta tradycje wyrzucajac poza nawias właśnie nauki ściśłe, mniejszości kulturalne etc czy nawet tylko to co nie trafia w gust osób układających dany kanon
(widze mam już jeden negatwyny znaczek oceny znaczy do kanonu sam nie trafie 🙂 , pozdrawiam, WMS)

Zgłoś komentarz

]]>
Autor: Mateusz Sabat https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/jaki-polak-w-xxi-wieku/#comment-38 Fri, 02 Sep 2011 08:21:57 +0000 https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/?p=445#comment-38 Domyślałem się, że może pojawić się tu wątek konfrontacji humanistyki z naukami ścisłymi. Moim zdaniem sztucznie wymuszany przez wymagania współczesnego świata.

Po pierwsze na kompetencje matematyczne wskazuje większość takich zestawień. Istnieje dość powszechna zgoda co do tego i również FOR mocno akcentuje potrzebę rozwoju człowieka w tej dziedzinie. Nie zamierzam tego podważać, jestem zwolennikiem każdej nauki. Chciałem natomiast zwrócić uwagę, że do dobrego funkcjonowania świata nie wystarczą tylko algorytmy czy nawet sprawne myślenie. I chociaż nie układałem tego hierarchicznie, to moje pierwsze 2 punkty bardzo wyraźnie mówią właśnie o tym.

Po drugie wiele postaw krytycznych, czy wręcz agresywnych wobec nauk humanistycznych bierze się tak naprawdę z niezrozumienia humanistyki bądź krytyki dość powszechnego funkcjonowania bardzo złej humanistyki (uprawianej, np. na tanich studiach prywatnych – to odrębny temat). Czym innym jest humanistyka jak nie myśleniem i kreatywnością, które proponujesz niejako zamiast? A kanon jest wyłącznie narzędziem, które pozwala potem samemu odkrywać i dobrze wybierać.

Zgłoś komentarz

]]>
Autor: wms https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/jaki-polak-w-xxi-wieku/#comment-37 Thu, 01 Sep 2011 21:45:44 +0000 https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/?p=445#comment-37 O ile zgadzam się z większością punktów , to jednak zawarcie w tekscie kanonu kultury za błąd a brak założenia o konieczności rozenzanią się w stanie wiedzy naukowej uważam jednak za potwierdzenie rozpadu na Dwie Kultury (C.P. Snow) humanistyki i nauk ścisłych. (O ile nie na na swiatlych Eloi zajetych działanościa parahumanistyczna i mrocznych Morlocków wykuwajacych dziwne nardzędzią informatyczno-technologiczne bliżej nie znanymi tym pierwszym sposobami :))

Czy wiedzieć jak funkcjonuje świat bez znajomosci takich pojęć jak teoria wielkiego wybuchu, teoria ewolucji Darwina, teoria dziedziczenia genetycznego (DNA) , hipoteza globalnego ocieplenia ? Swiat poza narracjami i abstraktami matematycznymi ma tez bardzo namacalny fizykalno- chemiczno-biologiczno-medyczny etc wymiar nie naginajacy sie zmianie aksjomatów i punktu widzenia i którego praw lekceważenie kończy się przegraną w wyścigu cywilizacyjm. (Jak wskazała przypadek ulubieńca Stalina Trofima Łysenki gruszek na wierzbie nie da sie zadekretować niezaleznie od stopnia poparcia władz dla lamarckizmu)

Z kolei „kanoniczność” kultury jest zawsze podważalna. Chociążby wzgledy estetyczne powodują że wybór z bogactwa dzieł jest zawsze selektywny. A to co ważne historycznie nie koniecznie jest już ważne jako czynnik kształtujący współczesną myśl nową twórczość czy wyobrażnie masową ? (Czy dzieci bawią sie teraz częściej w bohaterów Potopu czy raczej w Drużynę Pierścienia ?)

Mysle ze jesli chodzi o miękką siłe, jako państwo nie posiadamy jej zbyt wiele, a próby ugrzężnięcia w kanonie moga nas sprowadzić do zaścianka. Może zamiast tworzyć kanon należy postawić na kreatywnośc ?

Bohema zamiast konserwatywnych muzeów dzieł zaprzeszłych ?

Zgłoś komentarz

]]>
Autor: Dyskusja o Polsce XXI wieku: edukacja https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/jaki-polak-w-xxi-wieku/#comment-34 Thu, 01 Sep 2011 15:16:31 +0000 https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/?p=445#comment-34 […] dyskusję o metakompetencjach, które pozwolą Polkom i Polakom XXI wieku – jak napisał M. Sabat – „w całej ich […]

Zgłoś komentarz

]]>
Autor: Maciej https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/jaki-polak-w-xxi-wieku/#comment-32 Wed, 31 Aug 2011 10:44:21 +0000 https://blogobywatelskiegorozwoju.pl/?p=445#comment-32 W związku ze zmianami (wybitnie negatywnymi) które zachodzą w polityce edukacyjnej, szczególnie w zakresie programu nauczania w liceum, musimy również postawić na świadomość historyczną i kulturalną Polaka XXI wieku. Dziś patriotyzm kojarzony jest z obciachem, w mediach zewsząd otacza nas krytyka przywiązania do tradycji czy polskiej martyrologii, która powinna być powodem do dumy i czymś z czego będziemy czerpać korzyści, a wspomniane działania dezintegracyjne prowadzone na narodzie polskim są powodowane chęcią uzależnienia nas w każdej dziedzinie od europejskich mocarstw (nie tylko politycznie i gospodarczo ale również kulturowo). Dlatego poza otwartością na szeroko rozumiany zachód i tzw. „nowoczesnością” w myśleniu, pamiętajmy o naszej historii, naszym szczególnym miejscu w dziejach Europy, bądźmy razem i idąc za przykładem najlepiej rozwiniętego narodu świata, wspierajmy się. Bez tego, Polak XXII wieku już w ogóle nie będzie istniał.

Zgłoś komentarz

]]>